fbpx

NEURO

NEURO dziś jest bardzo popularne. Mamy neuroprzywództwo, neuromarketing, wszystko z przedrostkiem neuro chwyta, jednak wbrew powszechnemu wrażeniu nie chodzi tutaj wcale o chwyt marketingowy. W przeciągu ostatnich 30lat udało nam się dokonać imponujących odkryć w obszarze neurobiologii, szczególnie tego jak pracuje, zapamiętuje i uczy się nasz mózg. Rozumiejąc i stosując w praktyce podstawowe mechanizmy pracy mózgu jesteśmy w stanie nie tylko uczyć się bezboleśnie, bardziej efektywnie ale również osiągać ponadprzeciętne wręcz genialne umiejętności na niemalże wszystkich obszarach.

 

NEUROMATEMTYKA

I to jest właśnie NEURO – czyli wykorzystanie w praktyce wiedzy o tym jak pracuje i uczy się mózg, po to aby osiągnąć najlepsze efekty. 

NEUROMATEMATYKA – to naturalnie strategie nauczania matematyki W JĘZYKU OBCYCM  zgodnie z zasadami nurtu Brain Friendly Teaching po to aby polubić matematykę, uczyć się jej z maksymalną przyjemnością i osiągać dzięki temu spektakularne efekty. W rezultacie każde dziecko, nastolatek i człowiek dorosły ma szansę intensywnie rozwinąć swoją inteligencję matematyczno-językową i stać się ludzkim kalkulatorem .

ZASADA NEURO 1

 „Metoda naturalna – mózg nie lubi abstrakcji”.

Mózg potrzebuje przełożenia wiedzy teoretycznej w świecie rzeczywistym, potrzebuje czuć i  działać praktycznie. Zatem nauka w środowisku naturalnym będzie dla niego bardzo przyjazna. Zdecydowanie szybciej nauczysz się języka obcego przebywając za granicą w naturalnym otoczeniu niż w  klasopracowni. 

Naturalnym światem dziecka są klocki. Tam dziecko buduje swój wymyślony ale dla niego bardzo realny świat. W naszej Akademi zauważyliśmy, że wykorzystując dziecięcy świat LEGO jesteśmy w stanie nauczyć małe dzieci skomplikowanych jak na ich wiek zagadnień matematycznych, np. uczymy dzieci w wieku 8 lat obliczania obwodu, pola powierzchni , zamiany jednostek, mnożenia, dzielenia.

Ale LEGO lubią wszyscy, dlatego cały czas piszemy nowe scenariusze zajęć odczarowując trudne zagadnienia matematyczne na poziomie nawet szkoły średniej.

ZASADA NEURO 2

„Mózg nie lubi skomplikowanych schematów,

 Absolutnie fantastyczną cechą naszego mózgu jest szukanie najprostszej drogi, najłatwiejszych rozwiązań problemu.  Nie lubimy zbyt skomplikowanych zadań.  Mózg  dąży do upraszczania rzeczywistości więc jeżeli zadanie będzie zbyt trudne nasz mózg zwyczajnie porzuci czynność, która kosztuje go zbyt wiele energii.

Dlatego nadrzędnym celem nauczyciela powinno być wprowadzanie jak najprostszych schematów działań. Na tym polega matematyka mentalna. Banalnie proste strategie, które prowadzą w efekcie do tego, że każdy człowiek jest w stanie pomnożyć w pamięci dowolne liczby wielocyfrowe. Liczenie słupkowe wydaje się być przy tej technice bardzo skomplikowane.

Uczeń dostaje skrzydeł, jego mózg jest zadowolony, ponieważ nie musi wkładać wiele wysiłku w proces działania i oszczędza energię. Wzrasta motywacja, zadowolenie i chęć ulepszania swoich umiejętności, bo przecież są nie tylko bardzo realne co zaskakująco łatwe.

I tak w naszej Akademii po roku każdy 10-latek jest w stanie w pamięci pomnożyć dowolną liczbę dwucyfrową przez dwucyfrową, a po 2 latach pomnoży każdą liczbę wielocyfrową.  

Techniki mnożenia to nasza autorska metoda oparta na podstawowych zasadach matematyki mentalnej, stworzył ją zespół matematyków bazując na hinduskich strategiach nauczania. Efekty programu są imponujące, sami zobaczcie:

ZASADA NEURO 3

„Mózg musi zobaczyć. Wizualizacja absolutna konieczność”.

Udowodniono, że kluczem do ponadprzeciętnej inteligencji jest rozwój prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za pamięć długotrwałą. To tam jest nasza wyobraźnia, uczucia, dusza artysty. Wiele programów edukacyjnych powstaje na bazie tej teorii, choćby mnemotechniki lub wykorzystanie sztuki do nauczania języka obcego.

Uczenie się na pamięć rozwinie nasz hipokamp ale nie sprawi, że będziemy bardziej inteligentni. To właśnie poprzez rozwój inteligencji przestrzennej rozwiniemy naszą kreatywność i poniekąd również inteligencję logiczną. Zatem powinniśmy szukać sposobów na zobrazowanie matematyki.

W tym celu w naszej Akademii używamy Arytmetyki Mentalnej, czyli japońskiej techniki liczenia na Sorobanie – japońskim liczydle. W pierwszym etapie treningu kursanci zapamiętują układ liczydła i poprawny ruch dłoni, kiedy sprawnie liczą na liczydłach wówczas odtwarzają to samo w pamięci. Ale muszą być na to gotowi, muszą być w stanie zapamiętać układ kilku kolumn. Im dłuższy trening tym więcej kursant jest w stanie zapamiętać i w efekcie dochodzi do poziomu mistrzostwa , tym samym rozwijając umiejętności prawej półkuli mózgu czyli kreatywność, inteligencję przestrzenną oraz strategiczną. Jest to proces neurobiologiczny, który dzieje się poza naszą świadomością.

 

ZASADA NEURO 4

 Mistrzostwo jest wtedy kiedy pojawiają się odruchy bezwarunkowe”.

Mistrz pojawia się wtedy, kiedy nogi tancerza same tańczą, pisarzowi słowa same wpadają. „Kiedy opanowujesz nowe kroki taneczne, na początku idzie ci jak po gruzie. Ale jeśli nie przestajesz ćwiczyć z czasem nogi same zaczynają tańczyć – między innymi dzięki temu, że neurony korzystają z LTP, żeby lepiej się dogadywać”. Kaja Nordengen

Uczniowie, którzy regularnie ćwicząc na japońskim liczydle oraz techniki szybkiego mnożenia dochodzą do momentu kiedy nie czują, że liczą, nie wkładają w to żadnego wysiłku. Liczby same wpadają, wynik po prostu się pojawia.

Wówczas rozpoczyna się trening Flash Ansan, czyli obłędne umiejętności liczenia ciągów liczb, które zmieniają się w tak szybkim tempie, że przeciętny człowiek nie jest w stanie wychwycić wzrokowo zmieniającego się obrazu. Jest to możliwe do osiągnięcia dla każdego człowieka, pod warunkiem, że wcześniej przejdzie konsekwentny lecz bardzo przyjemny trening NEUROMATEMATYKI, \godny ze wszystkimi wyżej wspomnianymi zasadami.

Tak w naszej Akademii wyposażamy młode pokolenie w najpotężniejszą broń jaką jest INTELIGENCJA, ponadprzeciętna, genialna inteligencja logiczna, analityczna i strategiczna.

Dołącz do nas i załóż Akademię Superumysłów w swoim mieści….i sam zostań superumysłem.