fbpx

MATEMATYKA MENTALNA – FORMUŁA NA GENIUSZA

AUTOR: ANETA GRZANEK

CO TO TAKIEGO?

Matematyka mentalna czyli ćwiczenie umiejętności dokonywania skomplikowanych obliczeń  w pamięci bez użycia dodatkowych urządzeń, takich jak kalkulator. Studenci mnożą liczby wielocyfrowe przez wielocyfrowe w pamięci, dzielą dodają i odejmują milionowe liczby. Obserwatorów doprowadza to do zawrotu głowy i wydaje im się, ze studenci mają ponadprzeciętne, genialne predyspozycje matematyczne.  Nic z tych rzeczy.

KAŻDY MOŻE TAK LICZYĆ

Umiejętności mentalne może opanować każdy człowiek w dowolnym wieku ale naturalnie to dzieci osiągają najbardziej spektakularne efekty, widoczne na wielu obszarach, ponieważ stymulowanie mózgu mentalnie rozwija inteligencję matematyczną w bardzo szerokim zakresie. Dlatego rodzice i ludzie dorośli często dostrzegają zmiany również w innych dziedzinach, nie tylko w matematyce, ale również w przyswajaniu języków obcych, sztuce, logicznym myśleniu, bo przecież matematyka niezaprzeczalnie jest wszędzie.

Nic więc dziwnego, że szkoły arytmetyki mentalnej powstają jak grzyby po deszczu w Ameryce Północnej, a zyskują na coraz większej popularności w Europie. Dziś już wiemy jaką moc ma matematyka mentalna oraz do jakich osiągnięć może doprowadzić. Nie bez powodu Japonia bezapelacyjnie dominuje w rozwoju technologii, mając taki system nauczania przedmiotów ścisłych. Starożytne techniki liczenia , okazuje się, mają ogromny wpływ na przyszłość tworzoną przez genialne umysły Azjatów.

Ale moi drodzy, my też tak możemy…po prostu tego nie znamy…jeszcze.

ALE OD POCZĄTKU….

Matematyka mentalna ma kilka twarzy. Jednak pierwszym, absolutnie kluczowym etapem jest tzw. ARYTMETYKA MENTALNA oparta na japońskim liczydle SOROBAN. To właśnie od niego wszystko się zaczęło i to właśnie od niego należy rozpocząć pracę nad swoim głównym mięśniem dowodzącym.

Soroban to niepozorne japońskie liczydło z 5 koralikami w każdej kolumnie, na którym dokonuje się obliczeń. Wytrawny rachmistrz jest w stanie operować milionowymi liczbami w tempie szybszym niż kalkulator. Kiedy student biegle liczy na sorobanie jest gotowy aby zacząć ćwiczyć Flash Ansan czyli dokonywać obliczeń w pamięci wyobrażając sobie jedynie liczydło. W japonii i wielu krajach Azjatyckich technika Sorobanu jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach publicznych, a co drugi uczeń uczęszcza na dodatkowe, prywatne zajęcia do szkoły Arytmetyki Mentalnej.

WIĘCEJ O HISTORII SOROBANU

Zajęcia w  SUPERMINDS ACADEMY

podczas wizyty Związku Sorobanu z Japonii

NA CZYM POLEGA FENOMEN JAPOŃSKIEGO SOROBANU W EUROPIE

Okazuje się, że starożytna metoda liczenia współgra z najnowszymi odkryciami w dziedzinie neurobiologii w aspekcie przyjaznego uczenia się mózgu, technika spełnia podstawowe założenia Brain Friendly Teaching:

1. metoda polisensoryczna (angażujemy wzrok, słuch i ruch jednocześnie

2. mózg zapamiętuje nie tylko układ koralików ale również ruch ręki, zatem docelowo działanie staje się odruchem behawioralnym.

3. metoda polega na przejściu przez setki powtórzeń tej samej czynności, aby połączenie synaptyczne zbudowało się mocne i stało się nawykiem

4.  zaangażowanie manualne, czyli nakarmienie mózgu dziecka tym co lubi najbardziej. Dzięki temu uczniowie mogą wykonywać ćwiczenia znacznie dłużej, nawet 45 minut bez przerwy.

5.  hipnotyzujący, uspokajający dźwięk

6.  banalnie proste strategie oparte na działaniu w obszarze od 0-9. Tak, dzieci liczą tak naprawdę od 0-9, choć podają 7- cyfrowe wyniki.

Arytmetyka jest banalnie prosta i niezwykle logiczna. Metoda pokazuje piękno matematyki a soroban uzależnia. Każde dziecko bez wyjątku, dyslektyk, dyskalkulik jest w stanie dokonywać skomplikowanych obliczeń na tym urządzeniu.
Nasz polsko-europejski system liczenia wydaje się przy tym potwornie skomplikowany, żmudny i całkowicie bez sensu. Taka myśl towarzyszy mi od pierwszego spotkania z sorobanem i potęguje się im większy stopień KYU osiągam.

W naszym mózgu zachodzi skomplikowany proces neurologiczny podczas ćwiczeń na sorobanie. Jeśli interesuje cię obszar neurobiologii, zachęcam do mojego artykułu „Jak powstaje wiedza”, w którym opisuję proces powstawania połączeń synaptycznych. Jeśli poznasz mechanizm bilogiczny zrozumiesz w jaki sposób japońska arytmetyka mentalna przyczynia się do tak intensywnego rozwoju inteligencji, głównie matematycznej. 

Oczywiście, sceptyków nie brakuje w Polsce, ale sceptykiem zawsze jest osoba, który nigdy nie ukończyła podstawowego kursu i nie doświadczyła procesu, który zachodzi w myśleniu po ok. 6 miesiącach ćwiczeń. Na rynku jest też sporo fałszywych teorii na temat matematyki mentalnej, że „polega na szacowaniu lub, że są to jedynie sztuczki, które nie prowadzą do rozwoju logicznego myślenia”. Jest też masa pseudokursów, które jedynie zniekształcają obraz tej fantastycznej dziedziny i prowadzą do osiągnięcia jedynie bardzo podstawowych umiejętności. I tak jak znachor nie wyleczy choroby, tak pseudokurs nie zrobi z ciebie ludzkiego kalkulatora. 

ALE PAMIĘTAJ..TO DOPIERO PIERWSZY ETAP

Soroban dynamicznie rozwija inteligencję jednak dopiero w połączeniu z kolejnym etapem daje spektakularne efekty, czyli NEUROMATEMATYKĄ, o której opowiem wam w kolejnym artykule pt. Neuromatematyka, czyli jak zostałam ludzkim kalkulatorem. Nie tylko ja, również wiele dzieci, które uczą się techniki od ponad roku i których efekty pokażę wam w postaci filmów z naszych zajęć..zatem…STAY TUNED.

GDZIE MOGĘ NAUCZYĆ SIĘ ARYTMETYKI MENTALNEJ

Jesteśmy Akredytowanym centrum Związku Sorobanu z Japonii i Grupy Ishido-Shiki. Współpracujemy z największymi specjalistami na świecie. Jesteśmy Centrum Egzaminacyjnym nadającym Certyfikaty KYU pod patronatem Związku Sorobanu. Ja mam na imię Aneta i jestem jednym z 2 certyfikowanych Trenerów Sorobanu w Polsce  z uprawnieniami do egzaminowania nauczycieli. Moją misją jest nauczyć arytmetyki mentalnej oraz nauromatematyki jak najwięcej ludzi, szczególnie dzieci w Polsce i Europie, ponieważ głeboko wierzę w to, że Soroban to potężna broń, która może być użyta do zmiany świata. 

MASZ PYTANIA, NAPISZ